Cukier trzcinowy - właściwości, zalety | Blog Lekki Styl

Cukier trzcinowy - właściwości, zalety

Cukier trzcinowy - właściwości, zalety

Cukier trzcinowy, zalety, właściwości

Cukier jest składnikiem ciast i deserów, dodajemy go do kawy i herbaty, do naleśników, koktajli, różnego typu potraw ‒ wszystko to sprawia, że znajduje się on niemal w każdej kuchni. Kupując cukier, do wyboru mamy biały, brązowy bądź trzcinowy, za najzdrowszy uchodzi ten trzeci, czyli trzcinowy. 

Jakie zalety ma cukier trzcinowy i czym różni się cukru białego bądź brązowego? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury! 

Cukier trzcinowy ‒ co to?

Cukier trzcinowy, jak nietrudno się domyśleć, powstaje z trzciny cukrowej, jest to cukier nierafinowany, czyli nieoczyszczony ‒ w czasie produkcji melasa trzcinowa nie jest oddzielana. Cukier ma subtelny, lekko karmelowy smak, wyróżnia się złocisto-brązową barwą, którą zawdzięcza właśnie melasie, ma lepką, lekko kleistą konsystencję. 

Cukier trzcinowy poddawany jest podobnym procesom obróbki, co cukier biały, jest jednak od niego zdrowszy. Przede wszystkim, w odróżnieniu od cukru białego, w którego składzie znajduje się wyłącznie sacharoza, w cukrze trzcinowym znajdziemy także żelazo, potas, magnez, wapń czy witaminy z grupy B. Mimo że są to niewielkie ilości, sprawiają, że cukier jest lepszy dla naszego zdrowia.  

Omawiany cukier jest najdroższy wśród omawianych dziś cukrów, jego cena może być nawet pięciokrotnie wyższa w porównaniu do cukru białego. 

Cukier biały, cukier brązowy ‒ dlaczego warto ich unikać? 

Jak już wspomnieliśmy powyżej, oprócz cukru trzcinowego w sklepach stacjonarnych i internetowych zakupić możemy także cukry biały i brązowy ‒ przyjrzyjmy się im bliżej. 

  • Cukier biały ‒ cukier biały, nazywany przez wielu białą śmiercią, powstaje z buraka cukrowego i na skutek rafinowania, czyli oczyszczania, pozbawiony jest jakichkolwiek wartości odżywczych, otrzymujemy samą sacharozę. Cukier przy użyciu ciepłej wody ekstrahuje się z buraków, następnie przeprowadzany jest proces czyszczenia mlekiem wapiennym. W celu usunięcia pozostałych zanieczyszczeń wykorzystuje się dwutlenek węgla. W następnej kolejności przeprowadzane są odparowanie oraz krystalizacja. Kryształki są myte, suszone i odwirowywane. Cukier biały jest tańszy od brązowego i trzcinowego. 
  • Cukier brązowy ‒ wiele osób myli cukier trzcinowy z brązowym, a to duży błąd. Cukier brązowy to oczyszczony, buraczany cukier biały, z tym, że sztucznie barwiony karmelem. Choć cukier brązowy praktycznie niczym nie różni się od białego, jest od niego o wiele droższy. Zanim więc dokonamy zakupu, myśląc ze wybieramy lepszy dla naszego zdrowia cukier trzcinowy, dokładnie przeczytajmy etykietę i upewnijmy się jakiego typu cukier wybraliśmy. 

Podsumowanie:

W stacjonarnych i internetowych znajdziemy cukier trzcinowy, brązowy, jak również cukier biały, za najzdrowszy uchodzi produkowany z trzciny cukrowej, nierafinowany cukier trzcinowy. Rafinowany, wytwarzany z buraków cukier biały, nazywany jest białą śmiercią. Dostępny jest także cukier brązowy, który wielu kupuje, myląc go z trzcinowym. Cukier brązowy to rafinowany cukier buraczany, czyli cukier biały sztucznie barwiony karmelem. 

Zespół Lekki Styl