Świąteczne inspiracje kulinarne od dietetyka - Sklep Lekki Styl

Świąteczne inspiracje kulinarne od dietetyka

Świąteczne dania - przepisy

Świąteczne inspiracje kulinarne od dietetyka

Święta już tuż, tuż! A jak święta to spotkania z bliskimi przy stole i pyszne jedzenie przesycone aromatami suszonych grzybów, śliwek, ziół i przypraw. Myślę, że nie tylko mnie święta kojarzą się właśnie w ten sposób. Kuchnia polska słynie z bogactwa i różnorodności smaków, którym trudno się oprzeć. Aby przygotowywane przez nas potrawy były nie tylko smaczne, ale też i zdrowe, warto sięgnąć po wysokiej jakości składniki, zamienić niektóre z nich na ich zdrowsze lub mniej kaloryczne odpowiedniki, sięgnąć po przyprawy wspomagające trawienie takie jak: majeranek, kminek, imbir, koper, kolendra. Dzięki temu będziemy mogli w pełni rozkoszować się świątecznymi przysmakami. 

A skoro o przysmakach mowa chciałabym polecić wam kilka przepisów, które urozmaicą wasze świąteczne menu.

Pasztet z soczewicy z suszonymi śliwkami

Składniki:

300 g zielonej soczewicy

2 średnie marchewki

½ średniego selera

2 średnie cebule

150 g kaszy manny

150 ml oleju rzepakowego tłoczonego na zimno

4 ząbki czosnku

Śliwki suszone

3 - 4 łyżki sosu sojowego

liść laurowy i kilka kulek ziela angielskiego

po 1 łyżeczce majeranku i cząbru

½ łyżeczki startej gałki muszkatołowej

sól i pieprz

Soczewicę zalać wodą i pozostawić na kilka godzin do wymoczenia. Następnie wodę odlać, soczewicę wypłukać i ponownie zalać wodą z dodatkiem soli (na 1 miarkę soczewicy 2 miarki wody) i gotować do miękkości do wchłonięcia całej wody. Śliwki suszone zalać ciepłą wodą i po kilku minutach osączyć na sitku. Warzywa obrać, cebulę pokroić w grubą kostkę, marchew i seler  zetrzeć na tarce z dużymi oczkami. Na odrobinie oleju podsmażyć delikatnie warzywa, przykryć i udusić z dodatkiem ziela angielskiego i liścia laurowego (po uduszeniu wyjąć). Pod koniec duszenia dodać przeciśnięty przez praskę czosnek.

Soczewicę i warzywa zmielić w maszynce na gładką masę. Dodać olej i kaszę mannę, wymieszać . Doprawić do smaku ziołami, solą i pieprzem. Do wyłożonej papierem formy-keksówki włożyć połowę masy, na środku ułożyć śliwki przez całą długość foremki i przykryć drugą połową.

Piec godzinę w 175 stopniach, na ostatnie 15 minut włączyć górną grzałkę lub termoobieg, aby góra pasztetu była ładnie przyrumieniona.

Podawać z konfiturą ze śliwek lub żurawiny.

Pieczeń rybna

Składniki:

1,2 kg filetu z ryby (może być dorsz, morszczuk lub łosoś) 

ok. 100 g bułki tartej

białko z 3 jajek

½ pęczka zielonej pietruszki

1 cytryna 

Niecała łyżka oleju rzepakowego

pieprz ziołowy, sól

Rybę umyć, osuszyć, skropić sokiem wyciśniętym z cytryny i zmielić w maszynce. Do zmielonej masy rybnej dodać białka, bułkę tartą, posiekaną zieloną pietruszkę, doprawić solą, pieprzem ziołowym i wszystko dokładnie wymieszać. Przygotować arkusz papieru do pieczenia. Masę wyłożyć na papier posmarowany delikatnie olejem i uformować z niej wałek. Można go oprószyć bułką tartą. Tak uformowaną masę zawinąć w papier, przełożyć na blaszkę do pieczenia, włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i upiec (ok 50 minut). Pieczeń podawać na sałacie pokrojoną w plastry.

Wigilijna kapusta  z rodzynkami, śliwkami  i suszonymi grzybami

Składniki:

1,5 kg kapusty kiszonej

3 białe cebule

2 średnie marchewki

70 g suszonych grzybów

100 g rodzynek

100 g suszonych śliwek

5 ziarenek ziela angielskiego

3 liście laurowe

2 - 3 łyżki oleju rzepakowego tłoczonego na zimno

1 łyżeczka kminku

1 łyżeczka majeranku

sól, pieprz

Grzyby wypłukać, zalać wrzątkiem i odstawić pod przykryciem na pół godziny. Kapustę odcisnąć, poszatkować i włożyć do garnka. Dodać wodę po grzybkach, liście laurowe, ziele angielskie, i drobno pokrojone grzyby, oprószyć solą i pieprzem. Cebulę pokroić w piórka, zeszklić na odrobinie oleju, po czym dodać do kapusty. Marchew obrać i zetrzeć na tarce z grubymi oczkami i również dodać do garnka. Śliwki i rodzynki zalać gorącą wodą, odcedzić po kilku minutach (można zalać koniakiem). Następnie śliwki pokroić i razem z rodzynkami dodać do kapusty. Zalać wszystko wodą i dusić pod uchyloną pokrywką około godziny, mieszając od czasu do czasu. Po około 30 minutach dodać kminek i majeranek. Do gotowej kapusty dodać olej, wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem.

Kolejne przepisy już wkrótce…

Emilia Burska-Florczyk

Emilia Burska- Florczyk Dietetyk