Świąteczne inspiracje kulinarne od dietetyka II - przepis na barszcz czerwony

Świąteczne inspiracje kulinarne od dietetyka II - przepis na barszcz czerwony

Przepis na barszcz czerwony 

Przepis na przygotowanie pysznego barszczu

Święta w moim domu nie mogą odbyć się bez aromatycznego barszczu czerwonego na zakwasie. Jest nie tylko pyszny ale również bardzo zdrowy. Chcąc go podać na wigilijny stół musimy pamiętać, aby kilka dni wcześniej przygotować zakwas.

Składniki na zakwas:

2 kg buraków

½  główki czosnku

2-3 marchewki

¼ selera

Przyprawy:

Liście laurowe, ziele angielskie, ziarna pieprzu, sól kłodawska. 

Warzywa obrać, pokroić w plastry. Ząbki czosnku obrać, przekroić na pół. Do słoika lub naczynia z kamionki wkładamy warstwę buraków, kilka plasterków marchewki i selera, kilka połówek czosnku, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, przykrywamy następną warstwą buraków i w ten sposób układamy kolejne warstwy z pozostałych warzyw. Całość zalewamy przegotowaną, wystudzoną wodą z solą w proporcji 1 łyżka soli na 1 litr wody. Aby warzywa były zanurzone i nie wypływały na powierzchnię, można przycisnąć je talerzykiem lub salaterką. Naczynie przykrywamy ściereczką bawełnianą, obwiązujemy tasiemką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 4-6 dni. Po upływie tego czasu odcedzamy zakwas. Możemy przelać go do słoika, zakręcić i przechowywać w lodówce nawet kilka tygodni.

Tak przygotowany zakwas możemy wykorzystać nie tylko do przyrządzenia barszczu. Możemy go również pić, dostarczając naszemu organizmowi dobroczynne bakterie fermentacji mlekowej i wiele innych związków działających prozdrowotnie na nasze jelita i układ odpornościowy.

Przepis na barszcz czerwony na zakwasie

Składniki:

1 kg buraków

1 średnia marchew

1 średnia pietruszka

Kawałek pora (10-15 cm)

Kilka suszonych grzybów

1,5 litra wody

Zakwas z buraków do smaku (ok. szklanki)

Przyprawy:

Ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, sól kłodawska lub himalajska, szczypta cukru. 

Dzień wcześniej grzyby zalać niewielką ilością wody (ok. 1.2 szklanki) i zostawić do namoczenia. Następnego dnia grzyby pogotować chwile w wodzie, w której się moczyły. Warzywa obrać, pokroić, zalać wodą, dodać przyprawy i gotować bardzo powoli aż do miękkości. Odcedzić warzywa. Do wywaru z warzyw dodać wywar z grzybów. Do lekko już przestudzonego wywaru dodać zakwas i całość doprawić do smaku. Barszczu nie należy już gotować, aby nie utracić cennych składników zakwasu. Przed podaniem należy barszcz jedynie podgrzać. 

Barszcz można podać w filiżankach do wypicia. Można również podać go z uszkami, pierogami lub – moja ulubiona wersja – z białą fasolą Jaś. 

Chcąc ugotować fasolę należy pamiętać, aby wcześniej zalać ją wodą i pozostawić do namoczenia na 8-12 godzin. W ten sposób pozbywamy się składników wzdymających i fasola staje się łatwiej strawna. Moczenie sprawia również, że fasola szybciej się ugotuje. Gotując fasolę można dodać kilka ziaren kminku, które również wpłyną na lepszą strawność i dodadzą aromatu.

Smacznego!

Emilia Burska-Florczyk

Emilia Burska- Florczyk