Świąteczne wypieki bez wyrzutów sumienia - Razowa szarlotka
Świąteczne wypieki bez wyrzutów sumienia
Świąteczne wypieki nie muszą być bombą kaloryczną. Nie muszą być tuczące i ciężkie. Wystarczy zamienić „białą” mąkę na razową lub graham, zmniejszyć nieco ilość cukru lub zastąpić zdrowszym odpowiednikiem, dodać przyprawy takie jak np. cynamon, które korzystnie wpłyną na naszą przemianę materii. W ten sposób możemy uzyskać równie pyszne ciasto ale w lżejszej wersji. Zachęcam do eksperymentowania z przepisami na tradycyjne świąteczne ciasta lub do skorzystania z mojego już sprawdzonego przepisu na razową szarlotkę.
Razowa szarlotka
Składniki na ciasto:
3 szklanki mąki pszennej razowej lub graham
½ łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka cynamonu
150 g masła
½ cukru trzcinowego
3 jajka
½ szklanki płynnego miodu
½ szklanki orzechów
szczypta soli
Jabłka:
2 kg jabłek (najlepsza odmiana na szarlotkę to szara renet)
3 łyżki soku z cytryny
½ szklanki rodzynek
2 łyżki płynnego miodu
Przyprawy: 2 łyżeczki cynamonu, ½ łyżeczki mieszanki kardamonu, gałki muszkatołowej i imbiru.
Do posypania:
1 łyżka cukru trzcinowego zmielonego w młynku + ½ łyżeczki cynamonu.
Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, sodą, cynamonem i szczyptą soli. Dodać pokrojone w kostkę masło, cukier, jajka, miód i zagnieść ciasto. Podzielić na 2 części, zawinąć w papier i włożyć do lodówki.
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Skropić sokiem z cytryny, dodać przyprawy i rodzynki, wymieszać.
Piekarnik nagrzać do 190 stopni. Formę 20 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Rozwałkować jedną część ciasta i przenieść na blachę. Podziurkować ciasto widelcem i rozsypać pokruszone orzechy. Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec ok. 15 minut na lekko złoty kolor, po czym wyjąć z piekarnika. Temperaturę zmniejszyć do 180 stopni.
Jabłka wymieszać z miodem i wyłożyć na lekko przestudzone ciasto. Drugą część ciasta zetrzeć na tarce na grubych oczkach i równomiernie rozłożyć na jabłkach. Wstawić do piekarnika i piec ok. 30 minut. Po tym czasie przykryć ciasto papierem i piec jeszcze 10-15 minut.
Po wystudzeniu posypać ciasto zmielonym cukrem trzcinowym i cynamonem.
Smacznego!
Emilia Burska-Florczyk
Dietetyk kliniczny